Menu

Governing Body Structure

Welcome to our Governors’ section.
Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.
 

Name

Position

Appointed On:

Term in Office Ends

Governor Responsibility

Sub-Committees

Declaration of Pecuniary Interest signed

Jennifer Parchment (Chair)

Co-opted Governor

17.11.2016 (4 Years)

16.11.2020

Link Training and Safeguarding Governor

Finance & Personnel

YES

David McCallin

Co-opted Governor

09/11/2015(4 Years)

08/11/2019

SEN

Finance & Personnel

YES

Governor and Head Teacher at Bordesley Green East Nursery

John Ritson

Associate Governor

14/4/16 (4 years)

13/04/2020

 

Finance & Personnel

YES

Governor at Lillian De Lissa Nursery School

Valerie Daniel

Head at WHCC -

No End date

 

 

Finance,GP & Curriculum

YES

VACANCY

Parent Governor

 (4 Years)

       

Sanam Parveen

Staff Governor

26/02/2016 (4 Years)

25/02/2020

 

General Purposes & Curriculum

YES

Dr Islam Afzal

Parent Governor

14/09/2017

13/09/2021

 

General Purposes & Curriculum

YES

VACANCY Parent Governor          

Sadia Akhtar

Associate Governor

31.10.2017 (4 Years)

30/10/2021

 

 

YES

Vacancy

LA Governor

   

 

   

Jean Marlow

Co-opted Governor

04/02/16 (4 Years)

03/02/2020

 

General Purposes & Curriculum

YES

Jatinder Kaur

Associate Governor

17.11.16 (4 years)

16.11.2020

 

 

yes

Top